100 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim gdziekolwiek pojedziesz - część I


Przy nadrabianiu blogowych marzeń natrafiłam na taką właśnie o to listę, którą kiedyś przetłumaczyłam sobie i spisałam. Podzielę się nią z Wami partiami - po 10, bo 100 na raz to za dużo informacji :)

Ciekawe, czego nie wiedzieliście ;)

1) Rób zdjęcia

Może i potem połowę usuniesz, ale według mnie jest to jeden z lepszych form powracania w dane miejsca. Czasami zdjęcie nie odda obrazu, który widzimy naszymi oczami, ale co zobaczone to nasze! :)

2) Nie zostawiaj nikogo blisko torby

Tutaj chyba nie trzeba niczego dopisywać..

3) Zeskanuj ID

I ukryj je dobrze w torbie. Jeżeli podróżujesz z kimś, to daj mu do torby również kopię. Dlaczego? Lepszy taki dowód twojej przynależności niż żaden. W Ambasadzie łatwiej będzie Cię zlokalizować i wydać coś zastępczego.

4) Mokre chusteczki uratują Ci życie

Takie antybakteryjne /bo do płynów nie jestem przekonana/. Szybki prysznic na dworcu mokrą chusteczką, wytrzeć zmęczoną twarz czy dłonie przed posiłkiem. Po prostu - warto mieć. Paczka kosztuje zazwyczaj ok 3zł, a do dyspozycji będziesz mieć około 20 chusteczek. Później sobie podziękujesz ;)

5) Weź książkę - umili czekanie

Podczas podróży zdarza się czekać. Na pociąg, lot, koleżankę, wyznaczoną godzinę spotkania, obiad. Czasami przeglądanie facebooka jest niemożliwe, dlatego zawsze warto mieć pod ręką coś kieszonkowego do poczytania. Jeżeli czytasz szybko + masz czytnik, to można wziąć więcej książek, a raczej ebooka. Z jednej strony, książka zajmie Ci miejsce i w sumie "nie pojechałam tam, aby czytać książkę". Ja jednak wychodzę z założenia, że lepiej mieć i nie czytać niż nie mieć i żałować, że nie mogę poczytać ;)

6) Piasek dostaje się wszędzie

Będziesz zaskoczona, w jakich miejscach garderoby czy sprzętu znajdziesz piasek z plaży. Uważaj zatem, co bierzesz na plażę ;)

7) Kup dodatkową baterię do aparatu

Aparaty są znane z tego, że nie mają normalnych baterii. Najczęściej są to akumulatorki, które potrzebują specjalnej ładowarki, która do najmniejszych nie należy. Warto wtedy zainwestować w drugi akumulator. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz mieć okazję korzystać z elektryczności. Brzmi absurdalnie, ale byłyśmy z koleżanką w październiku w Polskich górach. W jednej noclegowni nie było w ogóle elektryczności, a w następnym schronisku był tylko w jadłodajni. A ile można siedzieć w jadłodajni czekając, aż Ci się power bank naładuje? :P
Jeżeli Twój aparat pochłania baterie alkaliczne, to pozdrawiam. 


8) Spakuj takie rzeczy jak: t-shirt, szczotka do zębów i inne takie do bagażu podręcznego

Brzmi banalnie. I dotyczy osób, które podróżują dalej samolotem i na dłużej, i mają bagaż nadawany. Nigdy nie wiesz, co się dzieje z Twoją torbą. Czasami jest tak, że ona się gubi. Dodatkowy t-shirt na przebranie, możliwość umycia zębów, czy naładowania telefonu sprawi, że nie umrzesz ze stresu. Potem będziesz sobie dziękować ;)

9) Zrób rozeznanie przed podróżą

Ostatnio jestem taka zakręcona, że zapominam :P A warto wiedzieć, co można zobaczyć, czy są jakieś zabytki UNESCO, czy jest coś może za darmo. Internety są w dzisiejszych czasach niezmierzone - nic tylko szukać i brać! /np niedługo lecę do Oslo i właśnie słucham darmowego audiobooka z norweskim dla początkujących ;D/

10) Jeżeli podróżujesz to opiekuj się sobą jak sześciomiesięcznym bobaskiem

Podróż to tryliard bodźców, które powodują, że emocje przepływają przez Ciebie jak Amazonka przez Amerykę. Nie zawsze też przytrafiają się miłe rzeczy lub sprawy nie idą po naszej myśli. Dbaj o siebie. Dbaj o odpowiednie nawodnienie, ilość godzin snu, by się karmić regularnie i dobrze, a nie "instantami". Potem sobie podziękujesz :P


To na tyle. Może zbyt często pojawiło się stwierdzenie "potem sobie podziękujesz", ale wierzcie mi - kiedy sama się do tych porad zastosowałam, to byłam wdzięczna, że pomyślałam o tym do przodu. Konkrety moi drodzy - podróż to nie błahostka! ;)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Translate

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.